Az egyszerűsített honosítási eljárásról szóló honlap indult; a http://www.allampolgarsag.gov.hu/ címen elérhető oldalon az állampolgárság megszerzésével kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, szabályokat gyűjtötték össze.

2012. március 28., szerda

Erőss Zsolték szerdán indulnak az Annapurnára




Az Annapurna (8091 méter) meghódítására készül a Magyarok a világ nyolcezresein-sorozat újabb expedíciója: Erőss Zsolt, Kollár Lajos, Mécs László és Horváth Tibor szerdán indul Budapestről.

A három még meg nem mászott nyolcezer méternél magasabb hegy – az Annapurna,
a K2(8611 méter) és a Kancsendzönga (8586 méter) – közül esett a választás az Annapurnára – mondta el Kollár Lajos a sajtó képviselőinek rendezett tájékoztatón szerdán Budapesten. A csapatot elkíséri Földes András újságíró is – tette hozzá.

Mécs László arra hívta fel a figyelmet, hogy az Annapurna veszélyes hegy hírében állt, ugyanis a statisztikák szerint a csúcsra jutókhoz viszonyítva 38 százalék a halálos balesetek száma. A problémákat a gyakori, intenzív havazásokból adódó lavinák és a jégomlás okozza, ezért nagy megfontoltsággal és körültekintéssel kell mozogni a hegyen. „Komoly feladat lesz, és nagyon össze kell szednünk magunkat, elővigyázatosnak és fegyelmezettnek kell lennünk” – hangsúlyozta Mécs László.

A Magyarok a világ nyolcezresein elnevezésű expedíciós sorozatot Kollár Lajos, Erőss Zsolt és Mécs László indította el a 2002-es sikeres Everest-mászás után azzal a céllal, hogy a világ 14 nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsára jusson fel magyar hegymászó.

Egy 2007-es kimutatás szerint a Föld legmagasabb hegyei között az Annapurna a legveszélyesebb, itt az alpinisták 40,8 százaléka veszti életét, a legkevésbé veszélyes pedig a Cso-Oju, ahol a kockázat 1,8 százalék.

Az Annapurna csúcsára 148 hegymászó jutott fel, s közülük 58, vagyis 40,8 nem tért vissza, közülük 37 életét lavina oltotta ki.

Erőss Zsolt és Gál László tavaly májusban feljutott a 8516 méter magas Lhocéra, ezzel 11-re növelték a magyarok által megmászott nyolcezres hegyek számát.
Az erdélyi származású Erőss teljesítménye azért különleges, mivel a 2010-ben, a Magas-Tátrában elszenvedett hegymászóbalesete után amputálni kellett térdtől lefelé a jobb lábát, a Lhocéra pedig művégtaggal mászott.

Nincsenek megjegyzések: