Valós helyi autonómiát! Elegünk van az etnikai diszkriminációból! Most vagy soha! Mi, székelyek itt születtünk, Székelyföldet nem ajándékba kaptuk, legyen vége az etnikai tisztogatásnak! - ilyen és hasonló táblákkal, székely és magyar zászlókkal tüntettek - a szervezők becslése szerint legalább 15 000-17 000-en - a székelyföldi székek képviselői tegnap délután Csíkszeredában
Az intézményvezetők leváltása miatt összehívott tiltakozó nagygyűlés autonómia melletti kiállássá változott, a szónokok mindenike amellett érvelt: csak az önrendelkezés biztosíthatja a székelyföldi magyarság megmaradását, ez az egyetlen út, hogy magunk dönthessünk saját dolgainkról.
Nem jó irányba mennek a dolgok, nincs rendben, hogy olyanok kerülnek az intézmények élére, akik nem tudnak magyarul, hogy évről évre fogynak a magyar osztályok - sorolta Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere. Összefogásra van szükség, és van kiút: ez az autonómia - hangsúlyozta. Markó Béla, az RMDSZ elnöke arról szólt, hogy történelmünk során sokszor akartak idegen helytartókat ideküldeni, sokszor akartak mások dönteni helyettünk, de soha nem jártak sikerrel. 90 éve nem sikerült mindez a román politikának, rá kellett volna jönniük, a székely nép szabadságszeretete ezt nem hagyja.
,,Mi elfogadjuk, hogy mások is otthon legyenek, de hagyják a székely népet, az erdélyi magyarságot, hogy élje a maga életét, beszélje a maga nyelvét, döntsön a maga sorsáról. Ez az autonómia!" - hangsúlyozta az RMDSZ elnöke. Tőkés László üzenete elsősorban a távolmaradó magyaroknak, de még inkább a románságnak, Európának szólt - meg kell nyerni őket az autonómia számára - mondotta. A Magyar Összefogás Listájának négy vezető politikusa levélben tiltakozott a magyar intézményvezetők leváltása miatt, és ezt elküldték Leonard Orban uniós biztosnak. ,,Kérjük román testvéreinket, ne tévesszék össze az európai integrációt az asszimilációval, a homogenizációval." Szükség van az összefogásra, szükség van az EP-képviseletre azért, hogy, védelmét kérhessük, hogy elérjük, a magyar ügy európai üggyé váljék - mondotta. ,,Az ellenállás békés, jogi és politikai úton kivívható szelleme vezéreljen bennünket, hasson át minket. És ne engedjünk a 48-ból, ne engedjünk a 89-ből. A székelység szabadságharca az autonómia szabadságharca. Esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk!" - zárta szónoklatát Tőkés László. Hatalmas sikert aratott a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége székelyföldi alelnöke, Pál Ferenc nyers szókimondása. A szakmai analfabétákból, karrieristákból álló kormány másodrendű állampolgárrá akar lefokozni bennünket - mondotta. ,,Komoly garanciát kell kérnünk, hogy népünk megmaradjon, ez az autonómia" - hangsúlyozta.
A bő másfél órás rendezvényen versek, dalok hangzottak el, lelkészek, politikusok szóltak az egybegyűlt tömeghez, amely tapssal, fújjogással, bekiabálásokkal fejezte ki véleményét. A nagygyűlés végén felolvasták és közfelkiáltással elfogadták a kiáltványt, amelyben követelték az autonómiát, a magyar nyelv hivatalossá tételét, korlátozások nélküli magyar oktatást, az intézményvezetők eltávolítását lehetővé tevő 37-es kormányrendelet eltörlését, a leváltott vezetők visszahelyezését, az etnikai arányok biztosítását a központi és helyi intézményekben. Leszögezik, Bukarestben és Brüszszelben egyaránt követelni fogják a kisebbségi jogok érvényesítését. ,,Felelősséget vállalunk egymásért, és visszautasítjuk a magyar identitástudatunk ellen irányuló törekvéseket" - zárul a kiáltvány. A csíkszeredai tüntetés imával és a himnuszok eléneklésével ért véget.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése